Крістоф Верхайм

Про труднощі діагностики карієсу, цифровий рентген і перехід на рентгенографічні пластини

— Що, на Ваш погляд, дозволяє забезпечити надійну діагностику карієсу та яку роль при цьому відіграють візуалізаційні системи?

— Діагностика карієсу завжди починається з огляду пацієнта. Коли у мене виникають підозри на карієс проксимальних поверхонь, я використовую візуалізаційні системи: адже тільки рентгенодіагностика може спростувати або підтвердити мої сумніви. Це звичайна практика. Найнадійнішим свідченням у такому разі, як і раніше, є прикусний знімок.

— Які основні аспекти надійної діагностики карієсу? Чи існують обставини, які ускладнюють діагностику? Чи можете Ви навести приклади таких обставин?

— Як перший приклад можу назвати дисколорит. Через цю аномалію зубної емалі стоматологові буває важко відрізнити просте відхилення кольору емалі від ураження карієсом. Ще однією проблемою є нахил або повороти зубів у багатьох пацієнтів, які не пройшли ортодонтичного лікування. Особливе розташування зубів може призвести до того, що міжзубні проміжки накладаються один на одного, а це, у свою чергу, ускладнює діагностику карієсу.

Окрему складність становить протезування зубів. Якщо в ортопедичних конструкціях межа препарування під коронку закінчується під яснами, то поставити точний діагноз лише на основі візуального обстеження лікареві дуже складно.

При підготовці пацієнта до рентгенівського обстеження велике значення можуть мати певні особливості. Наприклад, є люди, які страждають від сильного блювотного рефлексу. Він починає спрацьовувати вже тоді, коли лікар за допомогою дзеркала намагається встановити язик пацієнта в положення, яке дозволяє зробити знімок у задній частині ротової порожнини або на нижній щелепі.

Ще однією критичною ситуацією є занадто високе положення дна ротової порожнини пацієнта. У такому разі тримач пластинки, необхідний для створення прикусного знімка паралельним мето дом, так сильно тисне на дно ротової порожнини пацієнта, що той не може прикусити позиціонер.

«Не останню роль для мене відіграла якість зображення»

— У рентгенівській діагностиці Ви нещодавно перейшли із сенсорної техніки на рентгенографічні пластини. Які переваги цього методу?

— Судячи з реакції наших пацієнтів, цей перехід став правильним рішенням. Рентгенографічна пластина вужча і гнучкіша, ніж датчик, вона не створює великого дискомфорту пацієнтам, крім того, не заважають дроти, що стирчать із рота. Коли лікар переводить рентгенівську діагностику з аналогової форми у цифрову, то використання рентгенографічних пластин дозволяє співробітникам легше звикнути до змін. Персонал уміє поводитися з плівковими форматами, тому йому не треба перенавчатися повністю.

Крім того, цифровий рентген має низку очевидних переваг. Знімки можна обробляти, роздруковувати, копіювати, розповсюджувати, наприклад, на запит щелепного хірурга чи лікаря, що направив пацієнта. Не можна недооцінювати і ту перевагу, що тепер немає необхідності утилізувати проявну і фіксуючу рідини, які використовуються в аналоговому рентгені. Таким чином підвищується рівень екологічності стоматологічного прийому.

Велике значення також має скорочення часу проявляння порівняно з аналоговою рентгенодіагностикою. Це важливо, наприклад, якщо знімок треба зробити в ході операції, щоб під час втручання хірург не пошкодив сусідні структури.

Під час курсу перепідготовки за темою «Візуалізаційна діагностика» лектор повідомив, що 40- 50% стоматологів усе ще використовують аналоговий рентген. Я ж використовую цифрові технології вже 15 років і не хочу відмовлятися від їх переваг, хоча і розумію, що багато колег не поспішають ухвалити це рішення, побоюючись високих затрат на придбання обладнання. Але якщо взяти до уваги поширення цифрових технологій у стоматологічній практиці, цей захід є доцільним. При переході на рентгенографічні пластини не останню роль для мене відіграла якість зображення.

Різниця з тим, що було можливим 15 років тому, очевидна. У проблемних ситуаціях, як було описано вище, на рентгенівському знімку я можу розрізнити найтонші структури, що дозволяє надійно діагностувати карієс. Крім того, для цієї техніки потрібна менша доза опромінення, оскільки рентгенографічна пластина дуже чутлива і для неї достатньо меншої дози іонізуючого випромінювання, щоб одержати зображення відповідних анатомічних деталей з високою роздільною здатністю.

Великою перевагою у порівнянні із сенсором є також можливість використовувати рентгенографічні пластини різних розмірів. Це дозволяє лікареві отримати доступ до важкодоступних ділянок ротової порожнини пацієнта. Така перевага особливо важлива для рентгенівських знімків у дитячій стоматології, коли простір для роботи обмежений. Крім того, знімок, створений за допомогою сенсора, захоплює не більше двох зубів, а рентгенографічна пластина дозволяє створювати знімки трьох зубів.

На завершення хочу торкнутися ще одного практичного аспекту: рентгенографічну пластину можна використовувати повторно, при дбайливому поводженні вона ще довго виконує свої функції.

ОГЛЯД

Продукт

Сканер рентгенографічних пластин VistaScan Mini View дозволяє лікареві легко, швидко і ефективно оцифровувати дані, що містяться на рентгенографічних пластинах. Цьому сприяє, окрім іншого, і його великий сенсорний дисплей із зручним для користувача інтерфейсом. Компактний розмір і підтримка бездротової мережі (WLAN) роблять пристрій по-справжньому гнучким

  • Найвища якість знімків
  • Сенсорний дисплей з високою роздільною здатністю
  • ScanManager забезпечує оптимальний робочий процес
  • Для всіх інтраоральних форматів
  • Надійність завдяки використанню внутрішньої пам’яті
  • З’єднання з ПК за допомогою WLAN/LAN