Ярослава Дубиняк

Погана гігієна ротової порожнини – проблема ХХІ століття

На сьогодні захворювання ротової порожнини для багатьох людей є проблемою номер один. За даними ВООЗ, понад 65% людей страждають захворюваннями пародонту, карієс зустрічається у 90-92% дорослих, а захворювання ясен (гінгівіт, пародонтит) діагностуються у 92% випадків. Лише 8-9% дорослого населення мають справді здорову зубну порожнину. Особливе занепокоєння викликає висока інтенсивність основних стоматологічних захворювань у дітей. Так, за результатами епідеміологічного дослідження, проведеного вченими Інституту стоматології АМН України в різних регіонах України, встановлено, що поширеність карієсу у 12-річних дітей становить в середньому 63,3-90,0%.

Причини хвороб ротової порожнини

Хворі зуби становлять потенційну загрозу всьому організму, і вчені підтверджують це новими і новими дослідженнями.

Основними причинами катастрофічного стану здоров’я зубів вважаються погана екологія, незбалансоване харчування, незадовільна гігієна ротової порожнини, а також несвоєчасне звернення до стоматолога. Чи можна запобігти захворюванням ясен і руйнуванню зубів і як це зробити з найменшими втратами? Важливо навчити пацієнтів правильному догляду за ротовою порожниною і пояснити необхідність регулярних профілактичних процедур.

Головна умова профілактики практично всіх стоматологічних захворювань (крім тих, які зумовлені спадковістю, травмами чи хворобами внутрішніх органів) – регулярне очищення ротової порожнини від нальоту і патогенних бактерій.

Зубний наліт пристає до поверхні зубів і за допомогою виділених кислот руйнує зубну емаль і викликає запалення ясен, карієс, пародонтит та ін. Небезпека нальоту в тому, що більша його частина осідає в місцях, недоступних для зубної щітки, яка навіть при найкращій конфігурації і щетині очищає лише зовнішню поверхню зубів. Тому для якісної профілактики захворювань зубів і ясен (особливо у людей з дефектами зубного ряду) важливо застосовувати додаткові засоби.

Першою на думку спадає зубна нитка. Саме її, за статистикою, більшість вважає ідеальною профілактикою більшості стоматологічних проблем. Тому дуже важливо поінформувати пацієнтів, що при неправильному використанні зубна нитка може травмувати ясна, а також міжзубний сосочок. Зубочистки (друга за популярністю відповідь респондентів) стоматологи в усьому цивілізованому світі не рекомендують використовувати, оскільки вони травмують періодонт.

Однак сучасна стоматологія розвивається набагато швидше за інші галузі медицини, і проведені дослідження та нові технології дозволили розробити унікальний апарат – іригатор, який ефективно вимиває харчові залишки і наліт із зубоясенних складок та інших важкодоступних місць між зубами, масажує ясна, поліпшуючи кровообіг, запобігає розвитку запальних процесів, перешкоджає розмноженню мікроорганізмів та ідеально очищає будь-які стоматологічні конструкції.

Лабораторні випробування довели, що у порівнянні зі стандартними водними іригаторами Jetpik у 2,5 раза ефективніше бореться з біоплівкою і зубним нальотом. Домогтися такої дії вдається завдяки інноваційній запатентованій технології смарт-флос, яка об’єднує силу водяного струменя і проникаючої здатності пульсуючої зубної нитки. Іригатор забезпечує глибоке очищення в недоступних для зубної щітки місцях і зміцнює ясна за рахунок механічного тертя флосу.

Тим часом дослідження свідчать про те, що в Україні про існування іригаторів знає всього-навсього 1% пацієнтів.

Що ж таке іригатор?

Іригатор вважається універсальним пристроєм, який дозволяє підтримувати гігієну ротової порожнини на належному рівні. Стоматологи в усьому світі рекомендують використовувати його для дезінфекції ротової порожнини, чищення стоматологічних виробів (брекетів, коронок, імплантатів і т. п.), масажу тканин ясен і профілактики захворювань. Багато моделей працюють у режимі пульсації, який дозволяє «вибивати» мікрочастинки бруду із зубів і між ортопедичними конструкціями. При цьому виробники вказують, що іригатор не є заміною звичайних зубних щіток, а лише доповнює і розширює їх функції.

Конкретних протипоказань іригатори не мають, однак важливо попередити споживачів про деякі правила експлуатації. Не рекомендується застосовувати пристрій у період лікування, призначеного стоматологом, або в післяопераційний період. Апарат можна використовувати 24 години після установлення будь-якого виду стоматологічної конструкції.

Застосування іригатора

Американська асоціація стоматологів рекомендує робити іригацію ротової порожнини двічі на день, після чищення зубів. Якщо ж говорити про гігієну ротової порожнини у пацієнтів з ортопедичними конструкціями, то варто зазначити, що результати різних досліджень наочно засвідчують, що протягом перших років їх використання у пацієнтів можуть розвинутися різного роду ускладнення. Основною причиною є поява додаткових місць для скупчення зубного нальоту, а також недостатні навички пацієнтів з догляду за ротовою порожниною. Учені Івано-Франківського національного медичного університету провели дослідження на тему впливу іригаторів на стан пародонту і гігієни ротової порожнини у пацієнтів з опорою на природні зуби та імплантати. 

Було обстежено 25 пацієнтів з естетичними металокерамічними незнімними протезами. Першу групу становили 13 пацієнтів, протезованих металокерамічними мостоподібними протезами, які після фіксації конструкцій користувалися іригатором. З них у п’яти пацієнтів проведено фіксацію незнімних протезів на імплантатах.

Друга група – це 12 пацієнтів, протезованих металокерамічними мостоподібними протезами, які після фіксації незнімних конструкцій користувалися зубною щіткою. У чотирьох із них фіксація протезів робилася на імплантатах.

Дослідження стану гігієни ротової порожнини провадили за допомогою індексу кровоточивості ясен РВІ, індексу гігієни Sillnes-Loe і проби Шиллера – Писарєва, які визначали перед фіксацією ортопедичних конструкцій. Аналіз отриманих результатів засвідчив, що у фіксації незнімних металокерамічних конструкцій показники проби Шиллера – Писарєва у пацієнтів I і II групи достовірно між собою не відрізнялися і становили відповідно 2,83 ± 0,18 і 2,91 ± 0,19 бала, що свідчить про помірно виражений запальний процес. Однак через місяць після фіксації протезів і застосування відповідних методик дотримання гігієни ротової порожнини показники проби Шиллера – Писарєва поліпшилися і становили 2,33 ± 0,07 бала у пацієнтів I групи і 2,53 ± 0,21 бала – у пацієнтів II групи, що є ознакою слабко вираженого запального процесу в I групі і його відсутності у цих пацієнтів через 3 місяці після фіксації металокерамічних мостоподібних протезів та користування іригатором.

Зокрема, через 3 місяці показник проби Шиллера – Писарєва становив 0,91 ± 0,27 бала в I групі пацієнтів і був достовірно кращим попереднього терміну і показника II групи пацієнтів, який становив за 3 місяці 1,17 ± 0,16 бала.

Дослідження також засвідчили, що використання 0,06% хлоргексидину при зрошенні іригатором може бути цінним доповненням до гігієни ротової порожнини у пацієнтів з імплантатами. Щоденне застосування іригатора у поєднанні з ручним чищенням зубів значно ефективніше у зниженні ясенної кровотечі, ніж використання зубної нитки.

Висновки

Клінічно доведено, що застосування іригатора у пацієнтів з коронками, мостоподібними конструкціями, частковими знімними протезами та імплантатами в ротовій порожнині безпечне і ефективне. Очищення таких ортопедичних конструкцій може бути стомлюючим і важким для пацієнта, особливо коли йдеться про наявність кількох конструкцій у ротовій порожнині. У такому випадку іригатор є хорошим вибором для ретельного очищення навколо конструкцій, у міжзубних проміжках і в під’ясенній зоні, причому час, витрачений на очищення ротової порожнини іригатором, становить 2-3 хвилини.