Система збільшення
Частиною устаткування, яка найрадикальніше змінює технічну і лікарську роботу, є система збільшення: вона значно поліпшує якість виконуваних реставрацій (фото 1). Працюючи зі збільшенням, як в лікарській практиці, так і в лабораторії можна звернути більше уваги на деталі, які відіграють значну роль при спілкуванні з пацієнтами. Задовільні результати можуть бути досягнуті у найскладніших випадках. Такі випадки, знакові для пацієнта, і є свідченням професіоналізму ортопедичної команди — завдяки розумінню загальних потреб і спілкуванню між лікарською і лабораторною частиною. І лікар, і зубний технік повинні прагнути до мети ортопедичної реставрації — досягнення естетичного вигляду і функціональності натуральних зубів. Завдяки правильному препаруванню зубів, акуратній репродукції анатомічних характеристик, правильному використанню відтискних матеріалів і виконанню усіх технічних вимог лікар передає фундаментальну медичну інформацію зубному технікові для відтворення деталей, причому це неможливо без точного дотримання лабораторних технік. Необхідно звертати більше уваги на дотримання технічних процедур, адекватне використання інноваційних матеріалів і обережне проведення усіх лабораторних етапів для збереження анатомічної інформації, яку містить відбиток, щоб виконати технічно оптимальні реставрації.
Існує декілька елементів успішного протезування. Передусім при протезуванні на природних зубах або імплантатах одним із засадничих моментів є планування: чим більше уваги надано плануванню, тим менший ризик ускладнень у майбутньому. Крім того, при виготовленні поодинокої коронки, мостовидного протеза малої протяжності чи тотальній реабілітації воскове моделювання дозволяє оцінити естетичну форму, до якої ми прагнемо, і дає нам уявлення про вигляд остаточної реставрації.
Попереднє дослідження архітектоніки основи — засадничий чинник для естетичного відновлення зі штучного матеріалу. Варто нагадати, що естетика охоплює не лише форму і колір, вона також вимагає додаткової точності самого протеза. Цим вимогам відповідають нові і складні CAD/CAM техніки, котрі, безперечно, поліпшили нашу галузь новими керамічними матеріалами, які дозволяють задовольняти усе вибагливіші естетичні вимоги пацієнтів і в той же час є прийнятним біологічним рішенням при виготовленні протезів з тривалим терміном служби. Незважаючи на технічний прогрес, розвиток високих технологій і все ширше впровадження механічних процедур, оволодіння цими технологіями вимагає від оператора чималого досвіду, практичних навичок і знань в галузі матеріалознавства.
Відбиток
Відбиток є ключовим чинником успішної реставрації. Точна реєстрація і перенесення клінічної ситуації з ротової порожнини пацієнта в лабораторію — ідеальна відправна точка для ортопедичної реставрації. Усі моменти, які завжди були ґрунтом для дискусій лікаря і лабораторії, залежать від якості відбитку і препарування зубів. Резекція тканин зуба, передбачена ортопедичною реставрацією, вимагає від стоматолога дотримання об’ємів препарування зубів і правильного використання матеріалів. Очевидно, що некоректний відбиток впливає на кінцевий результат. Успіх гарантований при знанні властивостей матеріалу і добрих мануальних навичках. Якщо після аналізу за допомогою збільшувальної системи відбиток дає точне, не обмежене відображення препарування без якихось дефектів, лікар може відправляти відбиток в лабораторію, будучи упевненим, що виготовлена гіпсова модель відобразить і підтвердить якість відбитка (фото 2, 3).
Чим акуратніші ми при відтворенні оклюзійних контактів, тим менше втручань потрібно на фінальних етапах в ротовій порожнині пацієнта. Важливо те, що якісний відбиток дозволяє краще зімітувати анатомію зубів, які стоять поруч (фото 2, 3).
Обробка країв
Акуратна обробка країв воску гарантує точність металевої репродукції (фото 4, 5). При підготовці металу в пришийкових ділянках необхідно враховувати точність отриманої при копіюванні моделі (фото 6, 7). У цій зоні використання кераміки для маскування металу вимагає певного геометричного дизайну, що надає стабільності металевому каркасу, оскільки виникає високий ризик спотворень на етапах запікання. У минулому лабораторії використовували таку техніку обробки, при якій товщина металу зменшувалася до краю, через що створення контуру значно ускладнювало препарування у так званій техніці зворотного уступу (фото 8, 9).
На фото 10 і 11 показано розріз поодинокої металокерамічної реставрації. Маємо високу стабільність металевого краю, покритого керамікою. З естетичної точки зору, кінцевий успіх металокерамічних реставрацій залежить від взаємодії матеріалу коронки і тканин ясен. Техніка зворотного уступу дозволяє краще замаскувати край окисленого металу. Проте для уникнення цих проблем можна використати безоксидні сплави з високим вмістом золота.
Основна мета мостовидних реставрацій — досягнення високої точності, функціональність і естетичність остаточного результату, тільки при цьому гарантується висока якість лікування (фото 12, 13). Важливо дотримуватися робочого протоколу, при якому якість техніки і матеріалів може допомогти нам досягти специфічних цілей.
При виготовленні мостовидних протезів на 3 або 4 одиниці ми прагнемо створити цілісний металевий каркас.Однак це не завжди можливо, і лікареві й технікові необхідно аналізувати багато складних моментів, таких як піднутрення при препаруванні, непаралельність осей кукс і т. д. (фото 14, 15, 16).
На стоматологічному ринку чудово зарекомендував себе матеріал Каптек. Він дозволяє досягти добрих естетичних результатів на маргінальному рівні при типах препарування, використовуваних з традиційними сплавами. Існує виражена різниця в результаті, коли шар кераміки тонший, завдяки відсутності окисленого металу, який створює дисколорит м’яких тканин у пришийковій ділянці. Крім того, особливості виготовлення дозволяють отримувати високоточні ковпачки теплого золотистого відтінку, які при облицюванні керамікою дають задовільний естетичний результат, максимально наближений до натурального вигляду.
Клінічний приклад 1
У бічних ділянках були виготовлені металокерамічні конструкції з опорою на своїх зубах та імплантатах. У верхній передній ділянці використана металокераміка з керамічними краями, напресована на метал, на нижні передні зуби виготовлені вініри з пресованої кераміки. Незважаючи на різні рішення, був використаний лише один керамічний матеріал, що дозволило отримати гарний естетичний результат.
Клінічний приклад 2
Зважаючи на естетичні вимоги, план лікування вимагав попереднього дослідження, при якому ортопедична команда розглядала і оцінювала можливості успіху з ретельним аналізом дій і вибором матеріалів. Ми завжди повинні пам’ятати про те, що пацієнт звертається до ортопеда, коли відчуває потребу позбавитися естетичного дискомфорту, який може поставити під загрозу громадське життя і можливість виражати свої почуття за допомогою усмішки. Цей випадок демонструє оклюзію II класу по Енглю, при якому верхні різці значно перекривають нижні, з вираженою патологією прикусу і горизонтальним перекриттям.
Рожева естетика скомпрометована незадовільною реставрацією. Рецесія ясен навколо штучних коронок підкреслює естетичні недоліки через відсутність цілісності з коренем, а оголення опаку на старих металокерамічних коронках ще більше підкреслює естетичні проблеми. У порівнянні з натуральними антагоністами, у пришийковій ділянці вочевидь бракує прозорості у зв’язку з тим, що метал блокує світло, яке проходить через нього (саме чинник прозорості дозволяє реставрації мати максимально натуральний вигляд). Наше завдання — поважаючи довіру пацієнтки, повернути їй природну усмішку — увінчалося успіхом.
Висновок
При використанні збільшувальних приладів у практиці лікаря-стоматолога логічно вимагати їх застосування і в зуботехнічній лабораторії при виготовленні ортопедичних конструкцій. Це не лише дозволить виконувати високоточні реставрації, але й дасть можливість технікові відчути тонкі моменти естетики реставрацій, що виготовляються. Використання цільнокерамічних коронок і коронок на ковпачках Каптек дозволить виконувати реставрації максимально природного, натурального вигляду.
Переклад Романа Савости