Підготовка пацієнта до реставрації зубів композитними матеріалами

Працюючи зі світлозатвердіваючими композитними матеріалами, ізоляція операційного поля ясенної рідини є однією з найактуальніших проблем. Найбільш ефективний метод - накладання коффердама - не завжди допустиме, тому що в більшості випадків каріозні ушкодження розповсюджуються під ясна. До того ж, коффердам неодержував унас широкого застосування.

Досвід свідчить, що при відповідній підготовці пацієнта можна якісно провести лікування і без накладання коффердама. Підготовка пацієнта до реставрації спрямована на зниження запалення ясенного краю. При цьому зменшується або повністю усувається кровоточивість і знижується виділення ясенної рідини. В деяких випадках на це витрачається 2-3 тижні. Перше відвідування присвячене професійній та індивідуальній гігієні порожнини рота: проводиться ретельне видалення над- і під-ясенних зубних відкладень з наступною поліровкою поверхні, де вони знаходились. Пігментовані відкладення, наліт курця" належить видаляти профілактичними пастами і обертаючими щітками.

Якщо в порожнині рота є пломби за 2 і 5 класом з навислими краями, то ці звислі краї необхідно видаляти списоподібним бором: навіть при відмінній гігієні нависла пломба є ретенційним пунктом для мікроорганізмів. Вона підтримує локальне запалення в яснах, що супроводжується кровоточивістю.

Коли пацієнт скаржиться на підвищену чутливість в ділянці шийок зубів, необхідно провести обробку больової поверхні праймером будь-якого світлозатвердіваючого матеріалу, бо якщо не усунути або хоча б не зменшити чутливість, то пацієнт не зможе правильно чистити зуби із-за цих больових відчуттів.

Якщо ж ясна мають сильне запалення і є показання видалення відкладень з кюретажем пародонтальних кишень, то на ясна необхідно накласти пов'язку, просочену метронідазоловою та бутадіоновою мазями (4). Таку пов'язку пацієнт видаляє самостійно через 40-60 хвилин. Залишати пов'язку на довше, на кілька годин, не рекомендується, бо є небезпека розвитку під нею аназробної мікрофлори.

Відмінний ефект дають плівки з лінкоміцином. Тонка плівка наклеюється на ясна на ніч. Вранці залишки плівки видаляються подібно до лейкопластиря. Плівки з лінкоміцином чудово знімають запалення ясен. Під час підготовки пацієнтів до реставрації зубів з хронічними формами захворювань пародонту, треба мати на увазі, що колонії мікроорганізмів локалізуються не лише на поверхні, але й в тканинах ясен (3). Місцевий або механічний вплив на них не є досить ефективним, а тому ми призначаємо пацієнтам метронідазол за такою схемою: по 0,25 г під час прийому їжі двічі на день, протягом 5-7 діб. В якості побічної дії може спостерігатися сухість у роті, але курс лікування триває недовго, а тому подібні явища зачасту не виникають. Проте необхідно мати на увазі, що метронідазол протипоказаний пацієнтам вперіод вагітності і годування груддю, при захворюваннях кровотворної системи. Також бажано утриматися в цей період від прийому алкогольних напоїв (1).

Асистент стоматолога проводить інструктаж з питань правильного догляду за порожниною рота. Використовуючи фантом, асистент показує, як правильно робити очищаючі рухи. Пояснює, як використовувати флосси. Зараз ми рекомендуємо пацієнтам використовувати спеціальні фторовані флосси фірми “JОRDAN", які не лише очищають міжзубні проміжки, але й викликають профілактичну дію на тканини зубів. В зв'язку з тим, що ми не завжди маємо час для проведення "контрольних чисток", то рекомендуємо усім пацієнтам використовувати забарвлюючі таблетки або інші фарбники зубного нальоту, за допомогою яких пацієнт сам може оцінити якість своїх гігієнічних навичків (2).

Сприятливо діє на ясна гідромасаж, який можна самостійно проводити в домашніх умовах, використовуючи душову насадку на водопровідний кран. Гідромасаж сприяє укріпленню судинної стінки капілярів ясен. Завдяки проведеним заходам, через 10-14 днів стан ясен нормалізується або ж настільки покращується, що ясна вже не кровоточать, коли подати на них повітря із воднопо-вітряного пістолета і при введенні матриців між зубний проміжок.

Якщо в процесі препарування ясна були випадково травмовані бором і почали кровоточити, то дуже зручно ввести в ясенний жолобок або в міжзубний проміжок паперовий штифт, який звично використовують для висушування кореневих каналів в ендодонтії. Штифт дуже просто вводиться в ясенний жолобок, він не розпадається на багаточисельні волокна, як традиційні ватні жгутики і не застряє в міжзубних проміжках при вийманні.

Проводячи фінішну обробку списоподібними борами, слід запобігти ушкодженням ясен, що прилягають до місця реставрації і особливо до ясенного жолобка. Для цього рекомендується використовувати бори з тупими кінчиками, що вільнi від алмазної кришки.

Під час роботи з такими борами цемент одержує мінімальну “травму". І це дуже важливо, бо на місці мікротравм можливий розвиток карієсу цемента.

Коли реставрацію закінчено, необхідно провести ревізію усіх ясенних і пародонтальних кишень, що примикають до місця реставрації, бо інакше затвердіваючий адгезив, який в них залишився, в подальшому може викликати запальний процес.

На завершення необхідно відзначити, що стоматологи дуже мало часу і уваги надають профілактиці захворювань пародонту, лікуванню його початкових стадій, коли пацієнт ще не пред'являє серйозних скарг, не знаючи про своє захворювання. Ми вважаємо, що перед проведенням реставрації зубів стоматолог повинен провести лікування захворювання пародонту. Це не лише полегшить його власну роботу, але й набагато поліпшить стан здоров'я пацієнта.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Машковский М.Д. Лекарственные средства.- Москва -Медицина - 1986-343 с.
  2. Alesson P., Lindhe J. Effect of Controlled Oral Hygiene on Caries and Periodontal Disease in Adults. Journal of Clinical Periodontology.-8-1981- p. 239-248.
  3. Badersten A., Nilveus R. Effect of Non-surgical Periodontal Therapy. Journal of Clinical Periodontolody-12-1985- p. 432-440.
  4. Joison-Bechal S., Topical and Systemic Antimicrobial Agents in the Treatment of Chronic Gingivitis and Periodontitis.-F.D.I., International Dental Journal.-1987-37-p. 52-62.

PEЗЮME

На підставі даних клінічного експерименту, автори дають комплекс рекомендацій відносно підготовки пацієнтів до реставрації зубів за допомогою нових світлозатвердіваючих матеріалів, а також стверджують, що відповідна гігієна порожнини рота і нехірургічна терапія сприяють зниженню рівня гінгівіту і зменшенню кровоточивості.

ПOITOTOBKA ILALIMEHTA K PECTABPAIIMM 3YBOB KOMIIO3MTHEIMM MATEPMAJLAMM

Основываясь на клиническом эксперименте, авторы дают комплекс рекомендаций относительно подготовки пациентов к реставрации зубов новыми светоотверждающими материалами, а также утверждают, что соответствующая гигиена полости рта и нехирургическая терапия способстуют снижению уровня гингивита и уменьшению кровоточивости.

Summary THE PREPARATION OF A PATIENT TO THE COMPOSITE MATERIAL RESTORATION

On the basis of the clinical experience the authors give complex recommendations devoted to the preparation of the patients for the restoration of teeth with the use of light-cured composites. Oral hygiene and non-surgical therapy ensure a lower level of gingivitis and reduction of bleeding.