Реставрація зубів матеріалами «Дентсплай»

Практичні курси з реставрації зубів матеріалами «Дентсплай» проводяться стоматологічним навчальним центром «Комподент» вже більше трьох років. Викладення навчального матеріалу на сторінках журналу є спробою узагальнити набутий досвід, поділитися результатами власних пошуків та знаннями, які впродовж тривалого часу збирались нами і, врешті, були складені в певну систему.

Світова технологічна думка в цей час переживає революційні зміни: нові, захоплюючі ідеї реалізуються в нові матеріали і технології. Якщо раніше зміна поколінь композитів, склоіономерних цементів проходила кожні 5-10 років, то тепер кожний рік наближає стоматологів до ідеальних матеріалів для відновлення зубів (мікрогібридні композити, модернізована фотоініціююча система, компомери, адгезивні системи з еластомером ...)

Вводячи в стоматологічну практику нові матеріали, маємо пройти трьома сходинками умовної піраміди.

Художня реставрація зубів

Фізико-хімічні властивості матеріалу

Біологічна сумісність матеріалу

Межа біологічної сумісності матеріалу пролягає, як по поверхні матеріалу на рівні з'єднання з емаллю і дентином, так і в самій масі матеріалу, який має, принаймі, не перешкоджати фізіологічним процесам в зубних тканинах. Сучасні реставраційні матеріали відповідають вимогам біологічної сумісності і з точки зору економної резекції твердих тканин зуба. Тут технології реставрації зубів композитами виступають альтернативою лабораторним технологіям відбудови зубів, в яких для здійснення методу лікар вимушений вдаватись до значної резекції емалі - самої міцної і стабільної зубної тканини. Фізико-хімічні властивості реставраційних матеріалів мають бути такими, коли реставрована частина зуба і натуральна основа будуть за непорушного з'єднання між ними завжди ідентичними в умовах навколишнього середовища, що постійно змінюється. Конкретні показники будуть викладені в розділі з матеріалознавства і, аналізуючи котрі, можна переконатись, що серед всієї гами стоматологічних матеріалів сучасні реставраційні матеріали знаходяться найближче до натуральних тканин зуба.

Особливості влаштування стоматологічного кабінету

Високі технології, до яких зараховують і реставрацію зубів сучасними матеріалами, ставлять перед лікарем-стоматологом нові вимоги в організації стоматологічного кабінету. Перш за все, стоматологічна установка має працювати на безмасляному компресорі. За технологіями, коли мета лікаря полягала лише в щільному заповненні порожнини в зубі пломбувальними матеріалами, цілком придатними для використання були турбінні кінцівки, що працювали на повітряно-масляній суміші. З технічної точки зору, такі кінцівки є більш довговічними і потужними, та під час препарування на поверхні зуба утворюється масляна плівка, котра робить неможливим хімічний зв'язок сучасних матеріалів з структурами зубних тканин. Турбінні ж кінцівки, що працюють на повітрі від безмасляного компресора, не утворюють масляної плівки, але вимагають обробки ротора турбіни спеціальною силіконовою сумішшю через кожні 20 хвилин сумарного часу роботи.

Технологічний режим роботи композитами обумовлює температурні обмеження повітря в стоматологічному кабінеті. В діапазоні від 21°С до 24°С пластичні властивості композиту є оптимальними: понад 24°С композит прилипає до інструменту і деформується під дією гравітації, нижче 21°С композит втрачає пластичність і здатність з'єднуватись фрагментами через поверхневий шар, інгібований киснем. Необхідну температуру повітря в стоматологічному кабінеті підтримують за допомогою кондиціонера. Рекомендуємо встановити настінний електронний годинник з великою секундною стрілкою в тому місці, що добре проглядається лікарем і асистентом. Годинник потрібен для точного дотримання часу експозиції складових адгезивної системи, шліфування і полірування поверхні реставрованих зубів.

Протягом усього робочого часу стоматологу необхідно ідентифікувати колір реставрацій з еталонами і натуральними зубними тканинами. Вважають, що порівняльне визначення кольору ефективне лише протягом 15-20 секунд. Далі потенціал кольоросприймання знижується і для його поновлення необхідно протягом 3-4 хвилин дивитись, розглядаючи деталі, на краєвид у відтінках зеленого кольору. Так з'явилася ідея розмістити в стоматологічному кабінеті картини живопису, де переважають зелені відтінки. З кольоровим світлом пов'язана ще одна вимога до влаштування стоматологічного кабінету. Протягом світлової полімеризації стоматологічних матеріалів персонал кабінету має захищати свій зір від шкідливого впливу потужного блакитного світла, що випромінює полімеризаційна лампа. Але, будь-які засоби захисту очей будуть сумнівними, якщо стіни кабінету традиційно вкриті блискавим кахлем, або олійними фарбами з блискучою поверхнею.

Особливості організації реставраційного прийому

Сучасні технології реставрації зубів передбачають інший, нетрадиційний розподіл робочого часу, який схематично виглядає так, як ми наводимо нижче.

підготовка до реставрації - 10 хв. діагностика, знеболювання, ізоляція і очищення поверхні, препарування

складання реставрації - 30 хв. побудова основи, підготовка адгезивною системою, склеювання фрагментів

фінішна обробка реставрації - 20 хв. моделювання, шліфування, полірування

Загалом, реставрація одного зуба займає близько години і це свідчить про те, що робота за принципом "живої черги" та нормою обслуговування певної кількості пацієнтів є практично неможливою. Вилучивши реставрацію зубів в окремий прийом, доцільно повернутись до принципу максимальної санації в одне відвідування. Оптимально, коли в один візит пацієнта проводиться реставрація 4-6 зубів, розташованих підряд в межах одного секстанту. Тоді застосовується одна робоча позиція, проводиться одна анестезія, скорочується час фінішної обробки і під час препарування не пошкоджуються попередньо реставровані зуби. За таких умов, протягом робочої зміни (б годин) стоматолог з асистентом, виконуючи норму за обсягом роботи, приймають 1-2 пацієнтів, а протягом робочого дня (12 годин) — 3-4 пацієнтів. Обмежена кількість пацієнтів, за того ж обсягу виконаної роботи, є економічно більш вигідною і дає можливість більше застосовувати предметів і засобів разового використання: рукавичок, масок, серветок, слюновідсосів, засобів дезинфекції, стерилізації, знеболювання.

Персонал складається з лікаря-стоматолога і, принаймні, одного помічника лікаря (асистента). Помічник лікаря, на відміну від медичної сестри, працює безпосередньо в порожнині рота і переймає наступні функції:

 • професійну гігієну і очищення зубів до реставрації,
 • участь в індентифікації кольору і відтінків,
 • асистенція при складанні реставрації,
 • технологічна робота полімеризаційною лампою,
 • контроль за чистотою робочого поля, евакуація ротової рідини, аерозолів,
 • полірування реставрованих зубів.

Робота в чотири руки в високих технологіях вимагає , перш за все, високої інтеграції, чіткої взаємодії учасників виробничої бригади: лікаря-стоматолога і асистента. Найменше відхилення від вимог технології призведе до рекламацій в майбутньому. Вірогідність помилки в спільних діях буде значно меншою, якщо стоматологічний кабінет працюватиме за однією конкретною реставраційною програмою. Не так важливо, програма якої фірми буде використовуватись в конкретному стоматологічному кабінеті. Важливіше, щоб це була програма сучасного покоління (мікрогібридний композит) і її бездоганне технологічне виконання можна буде довести до "автоматичності", що дасть лікарю більше часу для саме творчої роботи.

Матеріали та приладдя

Сучасна реставраційна програма «Дентсплай» побудована на трьох основних матеріалах:

 • Призма Ті-Пі-Ейч, мікрогібридний композит з модернізованою фотоініціюючою системою,
 • ПроБОНД, багатоцільова адгезивна система четвертого покоління,
 • Дайрект, однокомпонентний компомер.

Решта складових програми наведені згідно з порядком їх використання на етапах реставрації зубів:

 • підготовка зубів:

 • - нейлонові щітки,
  - професійна зубна паста «Зіркейт»;

 • підкладка, основа

 • - кальційгідроксидна композиція «Дайкал»,
  - склоіономерний цемент «Бейзлайн»,
  - склоіономерний цемент «Кемфіл Суперіор»;

 • фінішна обробка

 • - фінішні бори «Аш»,
  - фінішна система «Енхенс»,
  - абразивні смужки «Енхенс».

Полімеризаційна лампа «Макс Лайт» використовується для світлової полімеризації композиту, компомеру, адгезивної системи, склоіономерних цементів та кальцій-гідроксидної підкладки. В цілому система побудована так, що в ній немає матеріалів, котрі вимагають змішування перед застосуванням, але склоіономерні цементи і кальційгідроксидна підкладка більш поширені в хімічному варіанті полімеризації.

Для вибору кольору реставрації необхідна еталонна шкала фірми «ВІТА», на основі котрої побудована система відтінків «Призми Ті-Пі-Ейч» і «Дайректу».

Меню реставраційного прийому

Складаючи меню (перелік) різновидів дефектів зубів та реставраційних конструкцій, беремо до уваги технологічні особливості реставрації зубів композитами, а саме:

 • утворення хімічного зв'язку з зубними тканинами (емаль, дентин, цемент),
 • зклеювання матеріалів фрагментами (композит-композит, композит-компомер, композит-склоіономерний цементі т.д.),
 • біологічна толерантність матеріалів (адгезивні системи третього-четвертого поколінь, висока ступінь полімеризації, виділення фтору в навколишні зубні тканини),
 • ідентичність природним зубним тканинам за фізичними властивостями (міцність, термічне розширення, непрозорість, стійкість до стирання, водопоглинання),
 • можливість відбудови зубів з дефектами будь-якої форми (немає необхідності виконувати класичні правила препарування зубів за Блеком).

З використанням технологій реставрації зубів сучасними матеріалами, лікар-стоматолог безпосередньо в стоматологічному кабінеті може повністю усунути дефекти зубних тканин, зубів, що виникли внаслідок:

З використанням технологій реставрації зубів сучасними матеріалами, лікар-стоматолог безпосередньо в стоматологічному кабінеті може повністю усунути дефекти зубних тканин, зубів, що виникли внаслідок:

 • карієсу зубів на всіх етапах руйнування зуба,
 • патологічних процесів некаріозного походження (ерозії емалі, стирання шийок і оклюзальної поверхні зубів, гіпоплазії емалі, флюорозу зубів),
 • аномалії форми і кольору зубів (шиповидні, тетрациклінові зуби, синдром Капдепона-Стентона),
 • травми зубів,
 • зміни зубів в кольорі (після травми, ендодонтичного лікування).

За певного досвіду можна провести корекцію зубних рядів (діастема, треми, аномалії положення зубів, включаючи повороти, нахили, дистопію), а також замінити відсутній зуб мостовидною конструкцією. В той же час, профілактична герметизація фіссур постійних зубів за технікою виконання доступна і персоналу середньої ланки. Позалабораторним способом можуть бути виконані такі наступні реставраційні конструкції:

 • пломби,
 • коронки,
 • мостовидні конструкції,
 • вкладки (прямий спосіб),
 • штучні зуби (штифтові).

Гарантійні зобов'язання

Розглянемо проблему гарантійних зобов'язань крізь умовну піраміду, сходинки котрої показують можливі причини виникнення рекламації.

 • Художня реставрація зубів
 • Технологічне виконання
 • Вибір матеріалів
 • Технічне рішення

В кожному конкретному клінічному випадку лікар-стоматолог повинен правильно вибрати матеріали, з котрих складатиметься реставраційна конструкція, застосувати технічні рішення, адекватні ситуації, забезпечити бездоганне технологічне виконання. Для прикладу наведемо варіанти помилок на кожному етапі:

 • Художня реставрація зубів
 • застосування мікронаповнених композитів для відбудови ріжучого краю зуба приведе до зламу реставрації,
 • таким же результатом може закінчитися реставрація оклюзальної поверхні зуба тоді, коли товщина композиту менше одного міліметра,
 • не менш драматично виглядатиме через деякий час ситуація, якщо було допущено пересихання поверхневого шару, інгібованого киснем, або ж якщо асистент лікаря нехтував правилами спрямування променів полімеризаційної лампи.

Головна проблема полягає в тому, що складність технології не завжди дозволяє передбачити виникнення рекламації під час користування реставрованими зубами, а собівартість технології є такою високою, що гарантійні зобов'язання мають розповсюджуватись на досить тривалий час. В практичній роботі ми розподіляємо гарантійні зобов'язання на два види. Безпосередня гарантія охоплює період в три роки і передбачає виконання всіх корекцій реставрації за рахунок виробництва. Рекламна гарантія не обмежена терміном і означає позачергове, термінове виконання корекцій за рахунок додаткової оплати. Такий спосіб гарантійного супроводження може застосовуватись за будь-яких джерел фінансування кабінету (з бюджетних коштів, соціальних фондів підприємств, страхових фондів, пацієнтом). Контроль за станом реставрацій доцільно робити під час професійної гігієни, що проводиться кожні півроку. Особливого значення набуває перший такий візит, тому що саме в перші шість місяців експлуатації проявляється більшість, так званих, прихованих дефектів.

Практичні результати, до реставрації і після неї, показані серією клінічних робіт, виконаних автором. Мета лікаря — працювати так, щоб реставрації мали бездоганний вигляд не тільки одразу після завершення роботи, а, принаймні, і протягом періоду безпосередньої гарантії. В наступних випусках журналу в рубриці «Практичні курси» будуть послідовно викладені практичні розділи з матеріалознавства (правильний вибір матеріалів), видів реставрацій (технічні рішення), технології роботи (технологічне виконання) та художньої реставрації зубів (імітація зубів формою, кольором, прозорістю, якістю поверхні).

Результати реставрації зубів матеріалами «Дентсплай». До реставрації та після реставрації.

результаты реставрации

результаты реставрации