Вступ. Слово бере -ДентАрт.Джерело української стоматології-...в Полтаві

Шановні колеги, наші майбутні друзі і читачі!

Засновники журналу "Дент Арт" дуже раді з того, що нарешті маємо приємну нагоду звернутися до Вас вже зі сторінок нового видання. Звичайно, нелегко було зважитись на такий крок у цей скрутний період, коли українська економіка, наша національна наука переживають чи не найтрагічніший свій час. І все ж - ми ризикнули. Пішли на це, зрозуміло, не заради якихось власних вигод чи користі, а заради нашої спільної з вами справи - розквіту української стоматології, яка має шанс на видужання, яка може і повинна посісти гідне місце в світі. Чудовою підмогою її у цьому може стати наш журнал. Адже подеколи одна глибока, цiнна ідея важить бiльше,а нiж десятки років кропіткої праці. Якщо ж її підкріпити ще й силою конкретних намірів, поєднаних з конкретним планом — успіх забезпечений. Бо хто шукає, мислить категоріями успіху - зачасту знаходить потрібне

Читаючи наш журнал, ви неодмінно знайдете те, що давно шукали. Ми будемо прагнути до того, аби журнал став для вас не лише щирим другом і порадником у професійних проблемах, а й своєрідним - “генератором" ідей, цілющим джерелом, організатором у формуванні нової, прогресивної наукової і практичної думки стоматологів України, а з часом і спеціальним центром, банком даних, куди б стікалася й зберігалася з усіх усюд різна й цінна науково-практична інформація з проблем стоматології, її розвитку, професійного бізнесу і якою будь-який спеціаліст цього фаху міг би при потребі з успіхом скористатися. Тобто, редколегія має намір зробити свій галузевий журнал надійною школою, в якій кожен лікар, науковець, практик, викладач чи студент стоматологічного факультету може не тільки почерпати багато корисного для свого професійного зростання, а й сам виступити на сторінках журналу, розповісти про свій науковий чи практичний досвід, висловити свою точку зору або внести слушну пропозицію, ідею, пораду.

Словом, якщо хочете йти в ногу з часом, якщо завжди бажаєте мати під рукою нову і корисну інформацію про науку й мистецтво в стоматології - сміливо звертайтесь до нас. Ми працюватимемо для вас. Збиратимемо інформацію для вас. І сподіваємось, що ви дуже швидко збагнете, що таке видання - це саме те, чого вам конче бракує. Тоді зробіть крок назустріч, до співробітництва на сторінках журналу. Ми дуже віримо в багатий творчий потенціал наукових кадрів, самобутній талант лікарів-практиків в українській стоматології і розраховуємо на вашу допомогу і підтримку. Тому що разом ми зможемо значно більше. Звісно, час внесе свої корективи, підкаже яким шляхом рухатися, розвиватися далі, але зараз нам варто об’єднати свої зусилля і працювати на перспективу. Як роблять це у всьому світі. Тож прилучаймося до спільної мети, мудро реалізуймо свої можливості.
Успіх — не за обрієм, він тут, біля вас, у вашій вірі, надії і впевненості у власних силах. Отож, як кажуть в народі - "... Hi nyxy, нi nepa!"


Слово бере ДентАрт

Отож, шановний читачу, ти тримаєш в руках перший номер науково-практичного журналу «ДентАрт». Як він тобі? Чи сподобається? Чи припаде до душі? Чи стане в нагоді, принесе якусь користь? Чи спонукає до роздумів? Для нас знати це - надзвичайно важливо. Адже нам ніколи не буде байдужою ваша думка, ваш відгук про журнал, про нашу роботу. А тому, сподіваємось, на всі ці та інші запитання ми знайдемо відповіді у ваших листах до редакції. Бо ж віднині нам разом жити і спілкуватись на cтopiнкax нового видання.

Відтак, слово бере «ДентАрт» - науково-практичний журнал про науку й мистецтво в стоматології і він має що сказати широкій аудиторії спеціалістів стоматологічної ланки — українським вченим, лікарям-стоматологам, викладачам, зубним технікам, медсестрам, студентам стоматологічних факультетів вузів — словом, усім, причетним до цієї нелегкої й відповідальної сфери людської діяльності.

Адже нині, в умовах загального дефіциту наукових видань, коли обмін професійною думкою надзвичайно ускладнений, бо інфляційні процеси з'їдають усі державні кошти, а політики своїм довгим розгойдуванням штовхають національну науку на ринкові панелі, поява такого видання - це не просто вчасна підтримка, надійний шанс в успішному об'єднанні зусиль для досягнення спільної мети, а й спроба заявити про себе вголос, показати на що ми, українські стоматологи, спроможні. Бо майбутнє лице журналу - це ми з вами, наше трудове життя, професійні набутки. А хіба наші з вами справи такі вже кепські? Хіба мало у нас насправді талановитих вчених, науковців, викладачів, лікарів-стоматологів, які й перед світом можуть похверцювати своїми здобутками?

Ми, звісно, не першопроходці в цій справі. Видання подібної тематики вже є. Але на теми й боремося за справжній ринок, щоби навчитись жити і виживати в умовах конкурентності, нового стоматологічного бізнесу. Головною метою журналу «Дент Арт» є популяризація нових сучасних досягнень української стоматологічної науки і практики, ознайомлення фахівців із прогресивною стоматологічною думкою світу, надання практичних рекомендацій лікарям-стоматологам з новітніх методів і технологій лікування та реставрації зубів, ведення приватної стоматологічної практики, маркентингового дослідження ринку стоматологічних матеріалів, обладнання, послуг, тощо.

Пріоритетними будуть питання висвітлення методів організації форм і засобів профілактики, діагностики та лікування основних стоматологічних захворювань, аномалій, деформацій, дефектів і запальних процесів щелепо-лицьової ділянки за результатами фундаментальних досліджень, їх етіології та патогенезу.

Належної уваги на cтopiнкaх журналу плануємо надавати проблемам діагностики і комплексному лікуванню вроджених і набутих аномалій та дефектів зубів і зубних рядів, а особливо - питанням реставрації жувального апарату з урахуванням функціональних і косметичних вимог, використовуючи сучасну медичну апаратуру, інструменти, матеріали, наукові винаходи. В редакційному плані також проведення на cтopiнкax журналу професійних дискусій, запрошень до наукових обговорень, бесід з актуальних проблем стоматології, правових аспектів, страхової медицини, економіки; організація листів-відгуків читачів на вже опубліковані статті, грунтовні розповіді про кращу організацію роботи в різних стоматологічних закладах (державних, арендних, власних та ін.), ознайомлення з професійними таємницями поки що незвичного для нас, але вже добре опанованого окремими фахівцями, такого звабливого мистецтва сучасної художньої реставрації зубів.

Поруч із різнобічним висвітленням життя стоматологічного співтовариства в Україні, його проблем, актуальних завдань, перспектив розвитку, безкорисливим обміном ідеями, - чильне місце на cтopiнкax видання займатимуть і питання розвитку міжнародних зв'язків українських стоматологів із зарубіжними колегами з метою сприяння перебудові стоматологічної освіти в Україні і виведення її до кращих світових зразків. А для більш широкого розповсюдження новин про представлені в журналі статті, інформації про відкриття, винаходи, різні розробки, які мають певну наукову чи іншу цінність, - в кінці журналу будуть подаватися анотації на українській, російській, англійській мовах.

Гадаємо, читачам також буде цікаво познайомитись із оглядовими статтями та короткими рефератами українських та зарубіжних вчених і практиків, в роботах яких піднімаються важливі питання сучасних досягнень в галузі стоматології.

Певне місце в журналі планується відводити й рекламі доброякісних сучасних стоматологічних матеріалів і технологій їх використання, а також нового, найдосконалішого обладнання та інструментів як вітчизняного, так і імпортного виробництва.

В першому номері журналу, як неодмінно зауважать читачі, попри інші цікаві матеріали, переважають все-таки наукові публікації вчених Української медичної стоматологічної академії. Хоча це можна вважати й закономірністю. Адже саме Полтава — джерело української стоматології в Україні. В майбутньому "географія" авторських виступів буде значно панорамнішою. Ми ласкаво запросимо до співробітництва на сторінках журналу вчених і спеціалістів-стоматологів з різних регіонів нашої країни, а також інших країн світу.

Отже, як бачимо, журнал створений засновниками не для престижу, як декому може здатися, а як необхідний засіб для професійного спілкування, без якого в науці всеодно, що в човні без весла. Проте засіб цей ніколи не стане дієвим, якщо таке розуміння буде одностороннім. Тільки в обопільній творчій співдружності ми зможемо зробити наш журнал цікавим, читабельним, з істинною науковою цінністю матеріалів, як головної вимоги у формуванні "ДентАрту".

Тому чекаємо на вас, на ваші статті, інформації, пропозиції, поради, ідеї і віримо, що незабаром багато з вас стануть нашими постійними дописувачами і однодумцями і те, що не вдалося здійснити нам сьогодні, спільними зусиллями вирішиться завтра. Але нехай те, що вирішиться завтра все ж не заспокоїть вашу думку. Досягнуте нині, зроблене завтра - не межа. Тільки постійна незадоволеність собою, своєю роботою, здобутками - вічний рушій енергії сили і успіху. Адже завжди найкраще те, що ще не зроблено...

Редколегія


... Історію творять люди. Істина ця, звісно, не нова, відома. Але з погляду висоти років кожна сторінка історії осмислюється, бачиться по-новому, а тому деколи те, що ще вчора видавалося дрібним, не показовим — з часом може набути вагомішого змісту, вищого звучання. І висота звучання, як правило, завжди є вищою саме там, де вагоміші, значиміші здобутки людей, які творять цю історію. А в цьому плані українській медичній стоматологічній академії якраз пощастило. Тут завжди трудилися працьовиті, цілеспрямовані й талановиті вчені, педагоги, які своїми справами і написали чудову сторінку історії свого вузу. Відтак, в цьому році академії (а ще вчора - Полтавському державному медичному стоматологічному інститутові) виповниться 74 роки. Багато це чи мало? Звісно, для людини — це ціла епоха, а для вузу— усього-навсього єдиний сплеск, одна, можна сказати, сторінка в історії української медицини. Але сутність не в тім, скільки прожито років. Смисл у тому, скільки зроблено за цей період важливих справ. А їх, добрих справ, тут назбиралося чимало. і вінцем усіх цих набутків є надання інститутові статусу Академії.

А розпочав вуз свою діяльність з одонтологічного факультету, організованого при Харкiвській медичній академії в 1921 році. Його засновником і завідуючим кафедрою лікувальної стоматології (1921-1942 рр. ) був талановитий педагог і організатор, відомий вчений, професор Ю.М. Гофунг, поруч з яким працювали професори Г.А. Маслов, Я.Я. Постоев, М.Б. Фабрикант. На факультеті були складені і апробовані навчальні плани і програми підготовки лікарів-стоматологів, а також плани підготовки і видання підручників та навчальних посібників, розвитку актуальних проблем стоматології.

За десять років свого існування факультет встиг добре зарекомендувати себе як виций навчальний заклад, здатний готувати кваліфіковані кадри лікарів-стоматологів і розвивати наукові дослідження. А тому вже у 1931 році він стає самостійним Харківським стоматологічним інститутом.

За 20 років (1921-1941 рр.) були підготовлені доктори і кандидати медичних наук, написані і видані ряд підручників та навчальних посібників, монографій (Ю.М. Гофунг, І.Г. Лукомський — «Клиника болезней зубов и полости рта»; Ю.М. Гофунг, Д.А. Ентін — «Терапевтическая стоматология»; М.А. Астахов, Ю.М. Гофунг, А.Я. Кац — “Ортопедическая стоматология”. Спеціальшість лікаря-стоматолога набули 2500 вихованців вузу. В роки Великої Вітчизняної війни інститут був евакуйований в м. Фрунзе (колишня Киргизька РСР), і не дивлячись на усі труднощі тих років продовжував готувати фахівців. А в 1944 році, коли було звільнено м. Харків від німецько-фашистських загарбників, вуз реєвакуйовано на попереднє місце, де після відновлення та пристосування клінічних баз, він знову розпочав підготовку молодих спеціалістів, а з 1949 року — науково-педагогічних кадрів, продовжив наукові дослідження.

У 1967-1968 роках Харківський медичний стоматологічний інститут було переведено в м. Полтаву. Поступово інститут зростав , міцнів і з часом досягнув плідних успіхів в підготовці науково-педагогічних кадрів і молодих спеціалістів (не лише для України, а й для інших країн колишнього Союзу), а також в розробці актуальних проблем медицини і надання висококваліфікованої лікувально-профілактичної допомоги населенню, за що пеодноразово одержував урядові пагороди.

Історія становлення і функціонування інституту є суттєвим свідченням того, що він вніс вагомий внесок у розвиток системи медичної освіти та охорони здоров'я нашої країни. Усього за роки свого існування вуз підготував 19000 лікарів, з яких 15169 — стоматологів. Він став провідним вищим навчальним закладом в Україні, де ведуть науково-дослідну роботу і здійснюють педагогічний процес 53 доктори медичних наук, професори, з яких 8 — академіків, 3 — член-кореспонденти і 4 заслужених діяча науки і техники. На кафедрах і в лабораторіях трудяться також 247 кандидатів медичних паук. Трудовий колектив вузу спрямовує свої зусилля на подальше покращення паукової, лікувальної, методичної, навчально-виховної роботи. Комплексна система управління якістю підготовки лікарів орієнтована на кінцеву мету професійної діяльшості, відповідно до рівня кваліфікації державних та світових вимог.

П. Т. Максименко, професор