Наприкінці ХХ століття з’явилася нова хвороба, яка сьогодні набула агресивного характеру і світової «слави». Вона відома під зловісною абревіатурою ВІЛ/СНІД. Загрозливі масштаби епідемії перетворили її на глобальну кризу людства, про що йшла мова на 26-й Спеціальної сесії Генеральної Асамблеї ООН, скликаній з ініціативи України для вирішення проблем ВІЛ/СНІДу у світі. Особливістю захворювання є багатогранність впливу на медичні, демографічні, соціально-економічні та політичні аспекти кожного суспільства, що виводить ВІЛ/СНІД в ранг планетарного лиха, шкоду від якого можна порівняти з наслідками світових воєн.
Слід пам’ятати, що лікар-стоматолог може брати участь у постановці діагнозу «ВІЛ-інфекція» від початкових проявів до термінальної стадії. При цьому функція стоматолога має надзвичайне значення саме в ранній діагностиці ВІЛ-інфекції, оскільки наявність низки стоматологічних захворювань є абсолютним показанням до дослідження на ВІЛ. Важливо, щоб лікар-стоматолог не ігнорував свою роль у ранній діагностиці ВІЛ, хоча буває дуже складно мотивувати пацієнта на імунологічне обстеження з метою виявлення або виключення наявності антигенів до ВІЛ.
Обов’язок надавати адекватну стоматологічну допомогу пацієнтам при суворому дотриманні правил асептики і антисептики не залежить від наявності ВІЛ-інфекції у пацієнта. Стоматолог повинен усвідомлювати, що певний відсоток пацієнтів мають ВІЛ-статус, навіть якщо вони про це не говорять або, може, навіть не знають.
У літературі є безліч даних, які стосуються лікування і профілактики рецидивів захворювань порожнини рота у ВІЛ-інфікованих паціентов. Але залишається актуальною і донині розробка більш ефективної первинної та вторинної профілактики стоматологічних захворювань при виявленні ВІЛ-статусу.
Оскільки значна більшість ВІЛ-інфікованих пацієнтів приймає загальну специфічну противірусну терапію або препарати для боротьби з опортуністичними інфекціями, у них великий ризик розвитку поліпрагмазії. Тому ми запропонували схему лікування таких пацієнтів у стоматолога при наявності запальних захворювань тканин пародонту із застосуванням засобів, поєднуваних з медикаментами їхньої загальної схеми лікування у інфекціоніста і з максимально природним складом та широким спектром дії у фізіологічно збалансованих співвідношеннях. Реалізація запропонованої тактики лікування у стоматолога сприяє комплексному впливу на ключові механізми патогенетичних змін у тканинах пародонту і забезпечує корекцію у ВІЛ-інфікованих пацієнтів (рис. 1).
Рекомендована схема комплексного лікування запальних захворювань тканин пародонту пацієнтів зі статусом ВІЛ включає професійну гігієну порожнини рота, призначення індивідуально підібраного алгоритму гігієни порожнини рота, а також використання лікувально-профілактичного комплексу, до складу якого входять засоби рослинного походження, природний лимоннокислий кальцій і високомолекулярна гіалуронова кислота, як для місцевого впливу на слизову оболонку рота, включаючи ясна, так і для загального впливу на організм людини.
З метою профілактики демінералізації зубів, посилення слиновиділення і нівелювання високого психоемоційного напруження рекомендується комплексний фіточай з трави золототисячника і листя м’яти перцевої.
Трава золототисячника (Herba Cent aurii) стимулює функцію травного тракту, в тому числі і слинних залоз, поліпшує травлення і апетит, це глистогінний і жовчогінний засіб. Має гіпотензивну, сечогінну, гіпоглікемічну і гіпоазотемічну дію. Флавоноїди, зокрема скутилареїн, сприяють загальній дезінтоксикації організму. Трава золототисячника — активний імунокоректор за рахунок нормалізації тонусу кишечника і мікробіоценозу травного каналу, має протизапальну і знеболюючу дію, онкопротекторний ефект.
М’ята перцева (Mentha piperita) має болезаспокійливу і загальнозміцнювальну дію, поліпшує травлення і серцеву діяльність. Ментол (вільний і у вигляді складних ефірів валеріанової кислоти) має седативний ефект, гіпотензивну, протисклеротичну, слабку сечогінну, м’яку жовчогінну, гепатопротекторну, протизапальну, бактеріостатичну дію, посилює секрецію залоз травної системи, поліпшує апетит, перистальтику кишечника, має опосередкований імунокорегуючий вплив. Для порожнини рота характерні ще й дезодоруюча та антисептична дія.
Рекомендовано для приготування фіточаю використовувати висушену траву золототисячника і листя м’яти перцевої: взяти по 1 чайній ложці, залити 0,5 л окропу, настояти 10-15 хвилин і пити по 0,5 склянки двічі на день за 30 хвилин до їди. Розсипні збори трав можна замінити пакетованими фіточаями і використовувати по 1 пакетику золототисячника і м’яти за вищевказаною методикою протягом 2-3 місяців.
Для корекції мінерального обміну призначається природний лимоннокислий кальцій у вигляді правильно приготованої яєчної шкаралупи.
Природний лимоннокислий кальцій готується в домашніх умовах зі шкаралупи яєць домашніх курей. Очищену шкаралупу необхідно висушити в темному, добре провітрюваному приміщенні, розтерти у фарфоровій ступці, просіяти через дрібне
сито і зберігати в посуді з темного скла.
Перед вживанням в 1 чайну ложку яєчної пудри додати свіжовіджатого лимонного соку і почекати закінчення пінної реакції. Яєчна шкаралупа на 90% складається з вуглекислого кальцію, який легко засвоюється організмом, особливо у формі цитрату (у комбінації з лимонним соком). Біокальцій забезпечує нормальний мінеральний обмін в організмі, регулює проникність клітинних мембран, активує ряд ферментів, бере участь у процесах згортання крові і в роботі периферійної нервової системи, це імунокоректор,має противірусну активність. Крім кальцію, яєчна шкаралупа містить приблизно 27 необхідних для організму мікроелементів (залізо, мідь, срібло, фтор, марганець, молібден, фосфор, сірка, цинк, кремній та ін.) Природний лимоннокислий кальцій рекомендуємо уживати по 1 чайній ложці на день, краще ввечері, до або під час їди (21 день, 2-3 курси на рік).
Як засоби для місцевого впливу на слизову оболонку рота, в тому числі і ясна, рекомендується застосовувати препарати «Сандрін» у вигляді розчину і «Генгігель».
«Сандрін» (фірма «Есфірі», ООД Пловдив, Болгарія) — рідина для полоскання порожнини рота і горла. Виготовляється з лікарських трав і рослин за старовинними рецептами болгарської народної медицини. Це профілактичний і дезодоруючий засіб, що має протизапальну, антимікробну, знеболювальну та регенеруючу дію. Має антиексудативну активність з ранозагоювальним ефектом, в’яжучі та кровоспинні властивості. Завдяки цим якостям препарат «Сандрін» сприяє профілактиці інфекційних захворювань, що проникають через порожнину рота. «Сандрін» високоефективний в комплексному лікуванні хвороб пародонту та слизової оболонки рота, а також при всіх терапевтичних та хірургічних маніпуляціях у порожнині рота (зняття зубних відкладень, видалення зуба, промивання пародонтальних кишень). Запобігає розвитку каріозного процесу, усуває галітоз.
«Генгігель» (Ріцерфарма, Італія) — гель, що містить біотехнологічно розроблену високомолекулярну гіалуронову кислоту. Препарат ефективно сприяє зменшенню інтенсивності захворювань пародонту, скороченню часу загоєння і регенерації пошкоджених ясен. Гіалуронова кислота — природна фізіологічна складова сполучної тканини. У слизовій оболонці вона виконує протинабрякову, бар’єрну і регенеруючу функції, сприяє силі натягу періодонтальних зв’язок, має антибактеріальну та антисептичну дію.
Гіалуронова кислота — це суто фізіологічна субстанція, вона має тенденцію накопичуватися у поверхневих шарах епітелію і забезпечує стабільність і еластичність тканин пародонту. Діє як біоплівка і активує захисні механізми в порожнині рота. «Генгігель» рекомендується при запальних захворюваннях (гінгівіт, пародонтит, стоматит), травматичних ураженнях порожнини рота, постекстракційних станах і постхірургічному відновленні, а також за інших захворювань з підвищеною потребою слизової оболонки в гіалуроновій кислоті.
У ранковому і вечірньому комплексах гігієнічного догляду за порожниною рота (2 рази на добу) після очищення міжзубних проміжків, чищення язика, чищення зубів і термозагартування судин пародонту призначається препарат «Сандрін» по 15 крапель на 50 мл води для ротових ванночок і полоскання рота. Рекомендується завершувати лікувально-профілактичні процедури використанням гелевої форми препарату «Генгігель» у вигляді втирання в ясна шляхом пальцевого масажу протягом 2-х хвилин. Після зазначених процедур бажано утриматися від їди і полоскань протягом 30 хв.
Запропоноване нами лікування здійснюють так. Після формулювання пародонтологічного діагнозу необхідно виконати професійну гігієну і санацію порожнини рота, призначити індивідуальний алгоритм гігієни порожнини рота, а також описаний вище лікувально-профілактичний комплекс.
Цей підхід до лікування пацієнтів із захворюванням пародонту на тлі ВІЛ-статусу був застосований у 33 осіб. Загалом протягом 2011-2013 рр. ми обстежили 94 ВІЛ-позитивних пацієнтів віком 23-49 років на базі Полтавського обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом протягом. Усі ВІЛ-інфіковані були розподілені на 3 групи. Перша група — 33 пацієнти, яким впроваджували запропонований спосіб комплексного лікування запальних захворювань тканин пародонту. Друга група — 35 пацієнтів зі статусом ВІЛ, яким лікування пародонтопатологій проводилося за загальноприйнятою схемою згідно з протоколами надання медичної допомоги, затвердженими МОЗ України 23.11.2004 No 566.9 Третя група — 26 ВІЛ-інфікованих пацієнтів — відмовилася від лікування захворювань тканин пародонту у зв’язку з відсутністю бажання, мотивації, важкими психологічними порушеннями або низькою соціальною адаптацією. Остання група була оглянута одноразово з метою епідеміологічного аналізу стану порожнини рота людей зі статусом ВІЛ.
Пацієнти першої групи були розподілені на 2 підгрупи. І підгрупа — 18 осіб з коротким терміном спостереження після проведеного лікування (3 місяці). ІІ підгрупа — 15 ВІЛ-інфікованих з тривалим терміном спостереження після курсу лікування (6 місяців). Пацієнтів другої групи повторно оглядали через 6 місяців. У першій групі дослідження 88,9% пацієнтів 1 підгрупи і 100% пацієнтів 2 підгрупи одержують загальне специфічне противірусне лікування. У другій групі 84,8% обстежених уживають препарати високоактивної антиретровірусної терапії (ВА АРТ), а в третій — 38,5%.
Здійснювали загальний огляд з визначенням стану обличчя і шиї, видимих слизових оболонок носа і очей, червоної облямівки губ, досліджували лімфатичні вузли щелепно-лицьової зони, точки виходу гілок трійчастого нерва. Огляд порожнини рота включав визначення стану слизової оболонки, в тому числі і язика, тканин пародонту, слинних залоз, зубних рядів. Розраховували індекси КПУ, гігієнічний індекс (ГІ) за Гріном-Вермильоном, РМА в модифікації Парма, пародонтальний індекс (ПІ) за Рамфьордом, КПІ за Леусом, пробу Писарєва-Шіллера, йодне число (ЙЧ) Свракова та індекс кровоточивості (ІК) за Мюлеманом.10 Проводили тест зі флосом і апаратну галіметрію для визначення наявності та рівня галітозу у обстежених людей.11 Використовували портативний тестер свіжості дихання фірми Аірліфт/Airlift.
Обробка результатів дослідження проводилася з використанням методів математичної статистики з урахуванням середніх вибіркових значень (М) і помилок середніх значень (m) в групах обстежених. Для визначення достовірності різниці між групами використовували критерій Стьюдента (t). Відмінності вважалися достовірними при ймовірності помилки p <0,05.
У ході аналізу клінічних показників стану порожнини рота ВІЛ-інфікованих пацієнтів виявлено вищу інтенсивність ураження зубів і тканин пародонту, а також швидке прогресування одонто- і пародонтопатології у цих пацієнтів порівняно з особами аналогічного віку, що не мають ВІЛ-статусу.
Після завершення курсу лікування в І групі ВІЛ-інфіковані відзначали поліпшення стану порожнини рота, яке виявлялося у зниженні больових і дискомфортних відчуттів, пов’язаних з наявністю нелікованих зубів, захворюваннями пародонту та слизової оболонки. Пацієнти підкреслювали зниження кровоточивості ясен, усунення сухості порожнини рота, зникнення або зниження інтенсивності неприємного запаху з порожнини рота.
Об’єктивно також виявлені позитивні результати застосування запропонованого курсу лікування запальних захворювань тканин пародонту ВІЛ-інфікованих пацієнтів. Так, гіперемія ясен була виявлена у 84,85% пацієнтів до лікування і лише у 18,18% після його завершення. Зміну вологості слизової оболонки рота було констатовано у 27,27% пацієнтів на момент первинного огляду і у 9,09% — після завершення курсу лікування. Елементи ураження на слизовій оболонці рота діагностовано у 72,73% пацієнтів до лікування і у 45,45% — після його завершення.
Аналіз індексної оцінки стану порожнини рота ВІЛ-інфікованих пацієнтів до і після курсу лікування запальних захворювань тканин пародонту виявив достовірне зниження кількості каріозних зубів, а також поліпшення рівня гігієнічного догляду за порожниною рота. Достовірне зниження значень індексу РМА, йодного числа Свракова, індексу кровоточивості за Мюлеманом і тесту з флосом підкреслює позитивний протизапальний і дезодоруючий ефекти цього комплексу лікування.
Через 1 місяць всі позитивні результати застосованого комплексу лікування збереглися на тому ж самому рівні. Через 3 і 6 місяців протизапальний ефект також мав місце, про що свідчать достовірно нижчі значення індексу РМА, йодного числа Свракова та індексу кровоточивості за Мюлеманом у порівнянні з результатами першого огляду. Проте рівень гігієнічного догляду за порожниною рота ВІЛ-інфікованих пацієнтів погіршується в зазначені терміни і повертається на колишній рівень, що вимагає обов’язкової ремотивації індивідуальної гігієни порожнини рота і постійного диспансерного спостереження.
Важливим є те, що із застосуванням запропонованого комплексу лікування запальних захворювань тканин пародонту в І групі ВІЛ-інфікованих пацієнтів вдалося уникнути прогресування деструктивних змін у пародонтальному комплексі. Результати повторного огляду II групи пацієнтів зі статусом ВІЛ виявили достовірне підвищення індексу КПУ та пародонтальних індексів (ПІ) за Рамфьордом і КПІ за Леусом, що свідчить про активізацію одонто- і пародонтопатології в цій групі обстежених.
Графічно результати обстеження І групи ВІЛ-інфікованих пацієнтів відображені на діаграмах 1 і 2. Діаграма 3 демонструє результати огляду в динаміці ІІ групи ВІЛ-інфікованих пацієнтів.
Виходячи з отриманих результатів та з урахуванням максимально природного складу і широкого спектру дії запропонованого комплексу, можемо рекомендувати запропонований спосіб лікування запальних захворювань тканин пародонту при роботі з ВІЛ-інфікованими пацієнтами. Позитивним є той факт, що пацієнти здійснюють лікувальні заходи самостійно в домашніх умовах, це дозволяє один раз змотивувати пацієнтів, а потім тільки коригувати їхнє лікування. Це важливо, оскільки багато хто не бажає щодня відвідувати клініку з метою курсового лікування.
Запропонований комплекс лікування запальних захворювань може бути рекомендований для пацієнтів з непідтвердженим статусом ВІЛ або пацієнтів, які не інфіковані ВІЛ.
Робота стоматолога, як і будь-якого іншого лікаря, в першу чергу повинна бути спрямована на зцілення пацієнта. Тому дуже важливо вміти знаходити підхід до будь-якої людини — незалежно від її психоемоційного стану, наявності соматичної патології, що стократ важливіше при роботі з ВІЛ-інфікованими людьми.
Максимальна природність і мінімальна кількість можливих побічних реакцій — дуже важливі характеристики для стоматологічного лікування, особливо якщо мова йде про пацієнтів зі статусом ВІЛ, у яких багато інших приводів скомпрометувати життєво важливі системи організму.